مریم
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      شمشیربازی و شمشیربازان تیم تهران (لطفا به صفحات وبلاگ توجه و در نظرسنجی نیز شرکت کنید)
نویسنده: مریم - ۱۳۸۸/٥/۱٢

                                                     

 

سلامبای بای

   به دلیل اینکه اطلاعات خیلی کمی درباره ی این ورزش بسیار زیبا و کسانی که در این رشته فعالییت میکنند وجود دارد, مخصوصا بچه های تیم تهران,این وبلاگ را ساختم تا علاقه مندان این رشته لذت ببرند.البته امیدوارمخجالت

شمشیربازی, ورزشی کاملا بی خطر و امن است.چرا که هر کس بخواهد به این ورزش بپردازد_چه شمشیرباز باتجربه و ماهر و چه تازه کار و مبتدی_باید همواره از وسایل ان به نحو صحیح استفاده کند و از شرایط مطلوب نگهداری انها اطمینان یابد.بدین ترتیب هر علاقه مند به شمشیربازی,در شروع باید مبالغی را صرف تهیه ی این وسایل کند و همواره از انها بخوبی مراقبت کند تا نیاز به تعویض وسایل نباشد.البته معمولا اکثر باشگاهها برای شروع تمرین,وسایل لازم را به ورزشکاران امانت می دهند.

در ورزش شمشیربازی سه نوع شمشیر به کار رود:

١:رشته های(سلاح های)شمشیربازی:

١:فلوره,اولین شمشیر تکامل یافته به عنوان سلاح تمرینی در مدارس ویژه ی شمشیربازی;

٢:اپه,شمشیر سنتی مخصوص دوءل;

٣:سابر,شمشیری که در مسابقات هم از نوک و هم از لب ی(تیغه ی)آن امتیاز به دست می آید.

 

فورت بخش ضخیم و فویبل بخش نازک و انعطاف پذیر شمشیر است.

 

*طرز گرفتن شمشیر در دست:

 

گرفتن صحیح شمشیر در دست,برای انجام حرکات سریع شمشیر با انگشتان(و نه با دست و مچ)ضرورت دارد.دسته و محافظ (گارد) شمشیر ها به دو شکل متفاوت برای افراد چپ دست و راست دست ساخته می شود. 

 

فلوره: بگذارید دسته ی شمشیر در کف دست رو به پایین بچرخد و آن را نزدیک به محافظ, بین شست و وسط انگشت سبابه بگیرید.حرکت سلاح فلوره بااین دو انگشت (شست و سبابه)هدایت می شود.سایر انگشتان به دور دسته پیچیده,روی طرف گودی آن قرار  می گیرد.با انتهای انگشت شست روی دسته فشار اندکی وارد می گردد. مچ شما باید کمی خم و راست شود و به این ترتیب سطح هموار پیچ دسته مماس با مچ قرارمی گیرد.

 

 

 

 

 

 

اپه: طرز در دست گرفتن سلاح اپه همانند شمشیر فلوره است,اما دسته محکمتر گرفته می شود و دست می تواند از محافظ دسته فاصله داشته باشد.

 

 سوالبه طور کلی در رشته ی فلوره و اپه از دو نوع دسته می توان استفاده کرد (دسته ی فرانسوی و دسته ی آناتومی).

 

 

 

 

 

 

سابر: این شمشیر را با انگشتان و می گیرند نه با کف دست.نوک انگشت کوچک به ته دسته به طرف قسمت گوشتی انتهای همان انگشت فشار وارد می آورد.سایر انگشتان کمتر از حد معمول به دور دسته می پیچند.

 

 

 

شمشیرباز از لباس کاملا سفید(پلاسروم,جلیقه و شلوار),ماسک صورت و دستکش استفاده می کنند.

    به دلیل تفاوت محدوده ی ضربه، ماسک، دستکش و وست الکتریک در هر اسلحه متفاوت است. 

 

 هدف در فلوره,نیم تنه ی بالا,شامل گردن است.اما محافظ گلو و گردن منشعب از ماسک را در بر نمی گیرد.شکل زیر محدوده ی ضربه در فلوره را نشان میدهد.   

     

 

دستکش:

  

ماسک فلوره قدیمی الکتریک نبوده است اما به دلیل اینکه بعضی از ماسک ها جلوی محدوده ی ضربه رو میگرفت، تغییر کرده و پایین آن الکتریک شده است که با وایر(سیم متصل کننده ی ماسک به وست) محدوده ی ضربه را اصلاح کرده است.و به این شکل ماسک فلوره از ماسک اپه جدا شد.

 

کسانی که ماسک نرمال دارند با افزودن این تیکه ی الکتریک به ماسک خود ،ماسک خود را از نرمال تبدیل به الکتریک کرده اند.

ماسک های قدیمی معمولی(نرمال):

توجه:مربیان از گفتن کلاه به جای ماسک خوشحال نمی شوند!

طول این  شمشیر ١١٠سانتی متر و وزنش ۵۵٠ گرم است. البته طول شمشیر الکتریک  به خاطر پوینت بیشتر است.

تکنیک های فلوره اساس و پایه ی دو شمشیر دیگر است.

(سیم الکتریک مخصوص سابر و فلوره)

                                                     

اپه:تکنیک های اپه خیلی شبیه فلوره است و طرز در دست گرفتن سلاح اپه همانند شمشیر فلوره است,اما دسته محکمتر گرفته می شود و دست می توانند از محافظ دسته فاصله داشته باشد.

 

سیم الکتریک مخصوص اپه

 

 در اپه محدوده ی ضربه وجود ندارد و تمام بدن هدف است.(رنگ قرمز)

وزن این شمشیر از دو شمشیر دیگر بیشتر است.حدودا ٧٧٠گرم.همین طور طولش نیز کمتر است.١٠۵سانتی متر یا حتی ٩٠سانتی متر... .

ماسک اپه:

 سابر:این شمشیر را با انگشتان و کف دست می گیرتد.نوک انگشتان سبابه و شست,دسته ی شمشیر را نزدیک محافظ می گیرند.نوک انگشت کوچک به پیچ ته دسته به طرف قسمت گوشتی انتهای همان انگشت فشار وارد می آورد.سایر انگشتان کمتر از حد معمول به دور دسته می پیچند.

 هدف در سابر,همه ی بدن بالاتر از خط فرضی کمر به بالاست که شامل دستها و سر نیز می شود.(ماسک)

 

 

 

 

عصبانیشمشیربازی و مقررات آن

خنثیپیست شمشیربازی

محوطه ی شمشیربازی_چه در داخل سالن و چه خارج از آن_باید هموار بوده و بر همه جای آن نور یکسانی بتابد.عرض پیست ٢متر  و طول آن معمولا ١۴متر است.

سطح پیست به مناطق زیر تقسیم می شود:

آ)خط مرکزی(center line)

ب)خط حالت دفاع(on gurd line)

ج)خط اخطار(اپه و سابر)

د)خط اخطار(فلوره)

ه)محدوده ی عقب(کلیه ی سلاحها)

در تمامی مسابقات,حریفان روبه روی هم,با فاصله ی چهار متری از هم,هر یک پشت یکی از دو گارد قرار گرفته و مسابقه را آغاز می کنند.

پس از استقرار دو حریف,مبارزه در طول پیست و با بالا و پایین رفتن دو نفر ادامه مییابد.برای عقب نشینی شمشیرباز و فاصله گرفتن وی از حریف,محدودیتهایی وجود دارد.در رشته ی فلوره,چنان چه شمشیربازی عقب نشینی کند به نحوی که هر دو پای او از خط پایانی عبور کند,یک امتیاز به حریف داده می شود.

خنثیمدت مسابقه و برد

زمان یک مسابقه محدود به ٣ دقیقه است,و وقفه های ایجاد شده در حین مسابقه نیز محاسبه می شود.برنده ی مسابقه در مرحله ی مقدماتی یا رده بندی(Puol)اولین شمشیربازی است که زودتر به امتیاز ۵ برسد.اگر زمان تمام شد و هیچکدام به ۵ نرسیده بودند,برنده کسی است که امتیاز بیشتری داشته باشد.ولی در صورتی که امتیازات هر دو حریف برابر باشد,تاس می اندازند و ١ دقیقه دوباره به هر دو زمان میدهند.در این زمان هرکس اولین ضربه را زد برنده است ولی اگر ضربه ای نزدند,برنده کسی است که تاس به نفع او انداخته شده بود!

در یازی تیمی دو تیم(گروه)در مقابل هم می ایستند.هر تیم 3 بازیکن اصلی و 1 بازیکن ذخیره دارد.روی هم 16 بازی می کنند,زمان هر بازی 3 دقیقه است.در هر بازی امتیاز باید به 5 برسد یعنی در اخر تیمی که به امتیاز 45 برنده است.قوانین زمان و ..... مانند بازی رده بندی است.

 

مطالب اخیر amazing sport ?What is Fencing اطلاعیه اخبار کوتاه مسابقات جام جهانی شمشیربازی - تهران مسابقات جایزه بزرگ جوانان مسابقات قهرمان کشوری بزرگسالان بانوان(تهران) مسابقات قهرمان کشوری بزرگسالان آقایان(تهران) مسابقات قهرمان کشوری نوجوانان و جوانان....اقایان و بانوان مقام های انفرادی و تیمی استان تهران قهرمان کشوری
دوستان من جستجوگر یاهو شمشیربازان تیم تهران جستجوگر گوگل جستجوگر ام اس ان جدیدترین ها دانستنیها سلطان خنده زیبا جوک دو قدم اونور خط غرور(صبا جون) یک سبد ارزوی کال(فریاد سکوت) مرز من مملی زیتون 5 ali fencer king of music پشت نقاب شب ..::داوید ویا/اسپانیا/بارسلونا::.. Song il guk is the best روزنگار من هیئت شمشیربازی گلستان UK allstar fencing USA allstar fencing FIE FENCING فدراسیون جهانی شمشیربازیFIE هیات شمشیربازی استان آذربایجان غربی(ارومیه) آهنگ آریایی دکوراسیون نیکزاد ***ღدختر شرقیღ*** بروزترين كدهاي آپديت ناد 32 گورخر خالمخالی درود بر ایران و ایرانی دل نوشته های یک فرزانگانی النوشته امین کوچولو Asian Fencing Confederation فدراسیون شمشیربازی جمهوری اسلامی ایران سازمان تربیت بدنی فدراسیون تکواندو فدراسیون تکواندو جمهوری اسلامی ایران زی زی گولو بوی آب کاریکاتور سازس طوفان **Red Paris** *** Red Paris *** *****Online Translation***** پرتال زیگور طراح قالب